Starý Stračov a Klenice

V této kategorii bychom chtěli shromažďovat staré pohledy a obrázky obcí Stračov a Klenice

Dnes 3.3.2014 přidáváme další fotografii z historie Stračova, kterou nám poslala Irena van Vuurenová - Matějíčková, ze Stračovské Lhoty.

Fotografie: Stračovská škola - III. třída:

Narazila jsem na jednu fotografii, která by se možná hodila do vaší galerie starých fotek na webu obce Stračov. Je to fotografie 3. třídy školy ve Stračově (jak napovídá tabule na fotce). Pro naši rodinu je rozhodně zajímavá, ale možná je zajímavá i obecně.

Je buď z roku 1925 nabeo 1926. Je zajímavá tím, že ve druhé řadě úplně vpravo stojí moje teta Marie Matějíčková, později provdaná Klouzková do Mžan, která do té třetí třídy chodila, a vepředu v první řadě úplně vlevo klečí můj otec, Josef Matějíček, v takovém světlém oblečku. Naštvaně. A teď přijde ta zajímavost: Můj otec byl v té době předškolního věku (nar. se 1920, proto usuzuju dobu fotky asi na 1925 nebo 1926), ale protože Mařenka ho měla na starosti (jejich máma, moje babička, měla spoustu práce a taky byla nemocná se žaludkem), tak si ho brala do školy s sebou. A když se tak dívám na ty klečící děti, tak mám pocit, že nebyl jediný případ... Nikdo si teď asi neumíme představit, že by byla jen třetí třída ve stračovské škole až takhle neuvěřitelně početná, ale když čtu kroniku Lhoty, tak se to tady dětmi opravdu jen hemžilo...

 

Pokud někdo z Vás uschoval nebo objeví staré obrázky pohledy, fotografie, týkající se obcí Stračov a Klenice, prosím kontaktujte mne na emailu:
klika-m@email.cz

Děkuji za spolupráci.
M.Klika, 605 837 097
- Dodnes jsme shromáždili 13 pohledů Stračova a 4 Klenic z předválečného období. Letopočty (až na pár vyjímek) jsou pouze orientační. Pokud má někdo přesnější informace prosíme o jejich upřesnění.
- Fotografie Škola 1930. Jedná se o původní stračovskou školu, dnes školu mateřskou.
- Fotografie Kameplička Stračov Jedná se o Kampeličku Stračov a Stračovská Lhota. Fotografie je z roku 1932.
Horní řada z leva: Zámečník Josef, Bezvoda Karel, p. Falta, Zámečník Jaroslav, Šafránek Václav, Kučera Václav, Nálevka Josef, Tobolka Josef
Dolní řada z leva: Deml František, Bezvoda František, p. Krejcar, Deml Václav, p. Dunda, p. Kapras
- Fotografie Nálevkovi 1933. Jedná se o původní chalupu č.p.12 Nálevkových
- Fotografie Zámečníkovi 1950. Jedná se o chalupu č.p.26, Zámečníkových, která zde stojí dodnes
- Fotografie Josef Nálevka I.sv.v.. Jedná se o Stračováka Josefa Nálevku (20.4.1889 - 20.9.1974). Fotografie je z roku 1914 z Budapešti, těsně před I.sv.v.
- Fotografie Hubitzbaterie. Jedná se o fotografii z I.sv.v. na Jižní frontě. Josef Nálevka - horní řada 4. z leva. Houfnicová baterie 2-g4 horského dělostřelectva.
-Fotografie Stračov 1875 - Obrázek z knihy ČECHY - nakladatelství OTTO Praha. Je zde vidět ještě starý kostel v pohledu z cesty od Nechanic
- Fotografie Cesta Nech 1940 - Zde vidíme cestu od nechanic v její původní trase (před postavením asfaltové).
- Fotografie Kábrtova hospoda 1940 - zde je dobře vidět původní cesta na Hořice
- Fotografie Stará škola 1935 - Toto byla stará škola, kde probíhala výuka před rokem 1870, před postavením školy nové. Stávala v ulici ke hřbitovu.
- Fotografie Pohřeb F Hanky 1964 - Jedná se o pohřeb velitele hasičů Františka Hanky 6.1.1964

Foto: M.Klika (z různých zdrojů)
Text: M.Klika

 

Fotogalerie