24. 11. 2015

ŘÍJEN 2015 V MATEŘSKÉ ŠKOLE STRAČOV

NÁVŠTĚVA HOSPODÁŘSTVÍ U BEDNÁŘŮ

Ve středu 7. října jsme se vydali na návštěvu místního hospodářství u Bednářů. Přivítala nás Viktorčina babička s panem veterinářem a potom se nás ujala její maminka, která nás provedla po celém hospodářství. Měli jsme úžasnou možnost vidět zvířátka v jejich přirozeném prostředí. Pozorovali jsme telátka, potom jsme se pozdravili s kobylkou a s kravičkami a zastavili se u králíčků. Další náš obdiv sklidili holoubci a krásně zbarvený bažant. Putování po hospodářství jsme zakončili u rybníčku, kde jsme pozorovali kačenky. Paní Bednářová nám po celou dobu návštěvy ochotně odpovídala na naše zvídavé otázky. A protože jsme si to moc užili, domluvili jsme se, že se k Bednářům zase někdy podíváme.

ŠIŠKOHRANÍ

V úterý 13. října v odpoledních hodinách jsme se ve školce sešli s maminkami při společném tvoření. Nápady pro "šiškohraní" nám přinesla Péťa Luštická s Gábinou Klikovou. Děti se svými maminkami si vyrobily podzimní přáníčko "Pro dobrou náladu", ze šišek pak pestrobarevné ptáčky, postavičky a skřítky, které již večer rozzářily naše domácnosti. Odpoledne jsme si pěkně užili a těšíme se na další tvoření v čase Adventu.

MUZIKOHRANÍ

Středeční dopoledne jsme si báječně užili s Laďkou Mařádkovou při Muzikohraní. Měli jsme možnost zahrát si na různé hudební nástroje jako např. djembe, bubny, různá chřestidla, rouru, tibetskou mísu...tedy i na to, co měli naši předci. Hraním na nástroje jsme si rozvíjeli sluchové vnímání, jemnou motoriku, koordinaci, cit pro rytmus a melodii. Muzicírování propojuje mozkové hemisféry, ovlivňuje příznivě většinu procesů lidského těla. Děti se učily pozornosti a soustředění. Měli jsme možnost okusit zážitek společné tvorby a hrou v kruhu jsme podporovali pocit vzájemné sounáležitosti a přirozeně jsme se učili spolupráci. Muzicírování s Laďkou se nám zalíbilo natolik, že jsme se rozhodli akci zopakovat ještě v tomto školním roce. :-)

TÝDEN DUCHŮ

Poslední říjnový týden se naše školka proměnila v tajuplné místo, kde se schovávají různé příšerky, strašidýlka a všelijaká havěť. Děti ve strašidelných kostýmech měly za úkol zdolat tajuplnou chodbu plnou nástrah. Za svitu dýní a lampiček překonaly svůj strach a došly si k duchovi pro malou sladkou odměnu. Některé děti překonaly svůj strach natolik, že se i s tajuplným duchem povídaly. Touto akcí jsme chtěli dětem přiblížit nadcházející anglosaský lidový svátek Halloween, o kterém v tomto období tak často slýchají. Přestože se nejedná o tradiční český svátek, my jsme si malým tajuplným dobrodružstvím zpříjemnili podzimní říjnové dny ve školce.

Fotogalerie